Karol Borys: Każdy może zostać zawodnikiem Śląska

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o współpracy jaką podpisał nasz klub, Gmina Otmuchów i Akademia WKS Śląsk Wrocław. Kilka lat temu jeden z naszych zawodników Karol Borys trafił właśnie do Akademii WKS Śląsk Wrocław z naszego klubu. Dziś Karol udzielił krótkiego wywiadu dla naszej redakcji.

Witaj Karol

1. Jesteś jednym z wyróżniających się zawodników WKS Śląska Wrocław ze swojego rocznika. Powiedz jak trafiłeś do Akademii? Jak oceniasz Akademię WKS Śląsk Wrocław?
Swoja przygodę z Akademią WKS Śląsk Wrocław rozpocząłem 4 lata temu po zaproszeniu mnie na trening w trakcie którego moje umiejętności zostały wysoko ocenione przez trenerów. Akademia WKS Śląska Wrocław jest jedną z najlepszych w kraju. Treningi są na bardzo wysokim poziomie Jesteśmy zapraszani na najlepsze turnieje w Polsce i Europie, rywalizujemy z najlepszymi drużynami i dzięki temu mam szansę cały czas się rozwijać.

2. Pierwsze kroki stawiałeś jednak w klubie Czarni Otmuchów, pamiętasz początki swojej przygody z piłką? Zgodzisz się z nami, że Akademia Czarnych jest najlepszą w gminie Otmuchów? Praca z dziećmi i młodzieżą zawsze była na wysokim poziomie?
Tak pierwszym moim klubem był klub Czarni Otmuchów. Treningi rozpocząłem mając niespełna 5 lat pod okiem trenera Kazimierza Michałowicza w zespole rocznika 2003. Pamiętam, że wygrywaliśmy mecze nie tylko z zespołami z naszej gminy ale także z Nysy, Głuchołaz, Paczkowa, Grodkowa i Prudnika. Wiem, bo dalej interesuję się wynikami swoich kolegów, że potrafią oni uzyskiwać bardzo dobre rezultaty. Do tej pory kiedy tylko mogę przyjeżdżam na treningi do Czarnych i trenuję z zespołem trenera Przemysława Dyndora. Szkolenie dzieci i młodzieży w klubie z Otmuchowa zawsze było na najwyższym poziomie i tak jest do dziś.

3. Z perspektywy czasu była to dobra decyzja, żeby rozpocząć karierę piłkarza? Czy jakbyś mógł cofnąć czas wybrałbyś inną dyscyplinę?
W tej chwili o tym nie myślę ponieważ bardzo lubię grać w piłkę i nie wyobrażam sobie, że mógłbym robić coś innego, chociaż bardzo lubię też gimnastykę, lekkoatletykę, lubię też skakać na skakance.

4. Ostatnio uczestniczyłeś w zgrupowaniu reprezentacji Polski, podziel się z nami wrażeniami z tego zgrupowania?
Kiedy przyszło powołanie na zgrupowanie reprezentacji Polski to byłem bardzo szczęśliwy. Zgrupowanie odbywało się w Gniewinie w kompleksie treningowym który został wybudowany specjalnie na mistrzostwa Europy 2012, gdzie swoją bazę miała reprezentacja Hiszpanii. Poziom obozu był bardzo wysoki. Trenowaliśmy dwa razy dziennie rano i po południu. Treningi były bardzo ciekawe i intensywne co bardzo mi się podobało ponieważ lubię ciężko pracować. Na treningach zawsze daje z siebie maxa. W wolnym czasie mogliśmy korzystać z basenu, chodziliśmy na kręgle, bilard, ping ponga. Jestem bardzo zadowolony ze swojej postawy na zgrupowaniu.

5. Planujesz zostać w Śląsku Wrocław czy już może jakieś przymiarki transferowe chodzą po głowie? Był kontakt z Tobą z innych klubów?
Obecnie skupiam się na tym, że jestem tutaj choć wiem ze interesują się mną inne kluby. Akademia jest na wysokim poziomie, mamy super trenerów i na chwile obecną jest to dla mnie najważniejsze.

6. Czy to prawda, że byłeś na testach w angielskich klubie Swansea City? Jak wrażenia? Były to jedyny Twój zagraniczny epizod czy próbowałeś już swoich sił w innych szkółkach zagranicznych?
Tak to prawda. Kiedy byłem na wakacjach u swojej cioci zaprowadziła mnie ona do Swansea City. Odbywał się tam wtedy dwu dniowy Camp w trakcie którego prowadzony był nabór do Akademii. W pierwszy dzień trenowałem ze swoimi rówieśnikami natomiast w drugim dniu przenieśli mnie do starszej grupy. Treningi polegały głównie na tym, że graliśmy małe gry 1×1, 2×2, a trenerzy sprawdzali głównie umiejętności techniczne. Na zakończenie Campu jako jedyny uczestnik otrzymałem koszulkę Swansea City którą mam nadal. W innych szkółkach zagranicznych nie byłem. Trenując w Akademii WKS Śląsk Wrocław mam możliwość grać przeciwko najlepszym akademiom z Europy, grałem miedzy innymi przeciwko takim drużynom jak Manchester City, FC Liverpool, Juventus Turyn, Borusia Dortmund, Bayern Monachium, PSG, Benfica Lizbona, Dynamo Kijów , Anderlecht Bruksela czy Galatasaray Stambuł.

7. W czerwcu klub Czarni Otmuchów podpisał dokument o współpracy z Akademią WKS Śląsk Wrocław. Jak myślisz dzieci i młodzież z gminy Otmuchów mają szanse na grę w Akademii Śląska? Może twój przykład będzie dla nich drogowskazem do ciężkiej pracy która zaowocuje grą w Akademii WKS Śląsk Wrocław?
Oczywiście, że każdy ma szanse być zawodnikiem Akademii WKS Śląsk Wrocław, czego przykładem jestem sam. Trenerom z Akademii bardzo zależy na tym, aby do Akademii trafiali najzdolniejsi zawodnicy. Jeśli mogę podpowiedzieć jak to zrobić to powiem, że ciężka praca na treningach i w domu każdego dnia może spełnić marzenia o grze w Akademii.

8. Czego życzyć ci na koniec tego krótkiego wywiadu?
Gry bez kontuzji i trzymajcie za mnie kciuki !!!!